دين

۸۰٫۴ درصد مردم پيرو كليساي پروتستان لوتري (لوتران) هستند به غير از كليساي مردمي پروتستان، جوامع مذهبي بسياري در دانمارك هست. برآورد شده‌است كه حدود۱۵۰ جامعه مذهبي بزرگ و كوچك در دانمارك وجود دارد. كاتوليك‌ها، مسلمانان و يهوديان اكثريت جمعيت دانمارك را تشكيل مي‌دهند.

در دانمارك، تمام افراد تا زماني كه قانون را رعايت كنند، مي‌توانند آزادانه به امور ديني خود پرداخته و عقايد خود در مورد زندگي را دنبال نمايند. تمام افراد آزادند كه عقايد يا وابستگي‌هاي مذهبي خود را تغيير دهند - و اين كار را مي‌توانند به عنوان مثال با ترك يك جامعه مذهبي و عضويت در يك جامعه مذهبي ديگر انجام دهند.

به دنبال چاپ كاريكاتورهاي پيامبر اسلام در دانمارك و اعتراض‌هاي مسلمانان به اين حركت، مجامع فرهنگي آن كشور برنامه‌هاي مختلفي را براي آشنايي بيشتر مردم با اسلام و ديدگاه‌هاي آن به اجرا مي‌گذارند كه طرح انتخاب ملكه روسري دانمارك نيز، يكي از برنامه‌هاي تشويقي جوانان براي پيوستن به اين مباحث است.[۸] يك شبكه تلويزيوني در دانمارك اعلام كرد، خانم هدي فلاح، دختر عراقي مقيم آن كشور را به عنوان نفر برگزيده ملكه روسري دانمارك در سال ۲۰۰۸ معرفي كرد. جايزه نفر اول مسابقه يك دستگاه آي پاد، يك روسري طراحي شده بوسيله Danish fashion boutique و يك سال آبونمان رايگان مجله انگليسي «دختر مسلمان» است


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۴:۰۹ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

مردم

بيشينهٔ مردم دانمارك اسكانديناويايي و با مردم سوئد و نروژ خويشاوندند. اسكانديناويايي‌ها از تبار وايكينگ‌ها و شاخه‌اي از نژاد ژرمن هستند. ۸٫۵٪ مردم مهاجراني هستند كه بيشتر از كشورهاي جنوب آسيا و خاورميانه به دانمارك آمده‌اند. جمعيت دانمارك بيش از ۵٬۴ ميليون نفر است. ۸۵ درصد از اين جمعيت در شهرها زندگي مي‌كنند. تقريباً ۱٬۶ ميليون نفر در پايتخت آن كپنهاگ و حوزه كپنهاگ بزرگ زندگي مي‌كنند. دومين شهر بزرگ دانمارك آرهوس (Århus) با جمعيتي در حدود۳۰۰۰۰۰ نفر مي‌باشد. زبان رايج در سراسر كشور دانماركي است. تقريباً ۵ درصد از كل جمعيت دانمارك يعني حدود ۲۷۰۰۰۰ نفر خارجي هستند - كه شامل مردم كشورهاي شمال اروپا، اروپاي مركزي، آمريكاي شمالي، خاورميانه و آفريقا و آسياي جنوبي مي‌شوند


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۳:۵۱ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

اقتصاد

فرآورده هاي لبني و گوشتي، توربين‌هاي بادي، پوست سمور و روباه،اسباب‌بازي، دارو و تجهيزات پزشكي مهمترين كالاهاي صادراتي دانمارك هستند.

واحد پولي دانمارك كرون دانمارك است.

از نظر شاخص فساد اقتصادي، دانمارك (به همراه كشورهاي ديگري همچون فنلاند و نيوزيلند) سال‌هاي زيادي به عنوان كشور نمونه كه كمترين فساد اقتصادي را داشته‌است، معرفي شده‌است


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۳:۳۵ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

سياست

اين كشور حكومت مشروطهٔ پادشاهي دارد و از سال ۱۹۴۵ در سازمان ملل متحد عضو است.
مارگريت دوم دانمارك،
ملكه دانمارك از ۱۹۷۲.
هله تورنينگ-اشميت،
نخست‌وزير پيشين دانمارك از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵

نظام دموكراسي دانمارك بر اساس قانون اساسي دانمارك در سال ۱۸۴۹ بنياد گذاشته شده‌است. اين قانون اساسي در تمام اين سال‌ها تغيير كرده‌است، به عنوان مثال در سال ۱۹۱۵، حق رأي به زنان نيز اعطا شد. قانون اساسي كنوني در سال ۱۹۵۳ تعديل شده‌است، ولي بيشتر اصول آن از شكل اوليه خود بدون تغيير باقي‌مانده‌است.

پارلمان دانمارك كه فُلكِتين (Folketinget) نام دارد قوانين دانمارك را به رأي گذاشته و تصويب مي‌كند. پارلمان دانمارك داراي ۱۷۹ عضو مي‌باشد كه از احزاب سياسي مختلف برخاسته‌اند. اعضاي پارلمان در هر نوبت براي يك دوره خدمت چهار ساله انتخاب مي‌شوند. با اين حال نخست‌وزير مي‌تواند قبل از اين دوره چهار ساله پارلمان را منحل كرده و خواستار انتخابات عمومي شود.

دو تن از اعضاي پارلمان دانمارك در گرينلند و دو تن از آنها در جزاير فارو انتخاب مي‌شوند.

در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۱ (شهريور ۱۳۹۰) در دانمارك سوسيال دموكرات‌ها به رهبري هله تورنينگ اشميت، با فاصله اندكي توانستند پيروز شوند و با اين كار، دولت راست ميانه پس از يك دهه حكومت، جاي خود را به احزاب چپ و اولين نخست‌وزير زن در دانمارك داد.

هله تورنينگ اشميت، جايگزين لارس لوك راسموسن شد و راسموسن را متهم كرد كه با اعمال سياست‌هاي غلط باعث افزايش كسري بودجه شده‌است. هله تورنينگ اشميت در اين انتخابات قول داد قوانين مهاجرتي سختگيرانه را تغيير دهد، سياست‌هاي مالياتي و هزينه‌هاي عمومي را اصلاح كند


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۲:۰۰ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

تقسيمات كشوري

در تقسيمات كشوري جديد دانمارك كه در سال ۲۰۰۷ انجام شد، خاك اصلي كشور دانمارك به پنج استان (كه در دانماركي Region ناميده مي‌شود) تقسيم گرديد.

خاك اصلي دانمارك به پنج استان و ۹۸ شهرستان تقسيم شده‌است. استان‌هاي دانمارك عبارتند از هوودستادن، نورديولند، ميديولند، شيلند، و سيددانمارك.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۱:۳۷ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

جغرافيا

دانمارك بخشي از اسكانديناوي است. دانمارك، ۴۳٬۰۶۹ كيلومتر مربع (يك دوم جمهوري آذربايجان) مساحت دارد و از خاور به درياي بالتيك، از باختر به درياي شمال، از جنوب به كشور آلمان و از شمال به تنگه اسكاژراك محدود مي‌شود. به دليل شمار زياد جزاير، دانمارك داراي خط طولاني ساحلي به درازاي ۷٫۴۱۳ كيلومتر است. بيشتر نقاط دانمارك در نزديكي ساحل دريا قرار دارند و بخش اعظم خاك كشور دانمارك را زمين‌هاي كشاورزي تشكيل مي‌دهند. خاك اصلي دانمارك سرزميني فاقد كوهستان است و بلندترين نقطه طبيعي آن موله‌هوي (Møllehøj) نام دارد كه ارتفاع آن از سطح دريا ۱۷۰٫۸۶ متر[۱][۲] است


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۱:۲۱ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

تاريخ معاصر

در زمان فردريك ششم جنگ‌هايي ميان دانمارك و انگلستان درگرفت. در سال‌هاي ۱۵ – ۱۸۱۴ برپايه پيمان وين، نروژ از دانمارك تجزيه شد و ضميمه سوئد گرديد؛ ولي ساير مستعمرات همچنان در دست دانمارك باقي‌ماند. پس از فردريك ششم حكومت به دست يكي از خويشان او (كريستيان هشتم) افتاد. در اين دوره دانمارك پيشرفتهاي اقتصادي فراواني يافت. پس از درگذشت وي (۱۸۴۸) پسرش فردريك هفتم و سپس كريستيان نهم (۱۸۶۳) به سلطنت رسيدند. كريستيان نهم كه از خاندان سوندربورگ گلوكسبورگ بود در كنفرانس سال ۱۸۵۲ لندن مقامش در ولايتعهدي تثبت شده بود. او در آغاز سلطنتش در سال ۱۸۶۳ ناحيه شلسويگ – هولشتاين را به دانمارك الحاق نمود. در نتيجه اين عمل جنگي ميان دانمارك با پروس (آلمان) و اتريش روي داد كه موجب از دست رفتن ناحيه نام‌برده و چند منطقه ديگر شد. در طول پادشاهي كريستيان نهم فعاليت آزادي‌خواهان براي تدوين قانون اساسي جديد تشديد شد.

پس از كريستيان نهم فرزندش فردريك هشتم در سال ۱۹۰۶ به سلطنت رسيد. وي بيشتر به مسائل نظامي توجه داشت. بعد از وي كريستيان دهم در سال ۱۹۱۲ به سلطنت نشست. دانمارك در جنگ جهاني اول بي‌طرف باقي‌ماند ولي در طي جنگ جهاني دوم، در سالهاي ۴۵ – ۱۹۴۰ به اشغال آلمان نازي درآمده و كريستيان تحت نظر قرار گرفت. در پايان جنگ جهاني دوم دانمارك از اشغال آلمان نازي خارج شد. در سال ۱۹۴۷ با درگذشت كريستيان دهم، فردريك نهم پادشاه شد. در زمان او دانمارك به حد اعلاي پيشرفتهاي اقتصادي و سياسي خويش رسيد. در سال ۱۹۷۲ با مرگ فردريك نهم، دختر وي مارگرت دوم به پادشاهي رسيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۱:۰۵ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

سده‌هاي ميانه

به‌سال ۱۲۱۹ و در ۱۵ ژوئن، شاه «والدمار دوّم» دانماركي كه او را فاتح مي‌ناميدند در تنگناي بدي گرفتار شده بود. دراين وضعيت، اسقف‌هاي دانماركي كه همراه لشكر جنگي بودند، بر تپه‌اي گرد آمده و به دعا پرداختند. بنا بر داستان‌هاي دراين هنگام، ناگاه ابرها كنار رفتند و پارچهٔ سرخ‌رنگ بزرگي از آسمان به زير افتاد كه صليب سفيد رنگي برآن ديده مي‌شد. به قول داستان‌ها اين نشانه‌اي عيني از جانب خداوند بود كه نشان مي‌داد او براي دانماركي‌ها رحيم و خيرخواه خواهد بود.

تاريخ روشن و آشكار دانمارك به سده دهم ميلادي بازمي‌گردد. در اوايل سده يازدهم كنوت فرزند سوين فتوحات زيادي را در اروپا براي دانمارك كسب كرد كه از آن جمله انگلستان و نروژ بود.

پس از مرگ كنوت، دانمارك مدت‌ها درگير كشمكش‌هاي داخلي بود. در طي سده‌هاي دوازده و سيزدهم ميلادي نيز بر وسعت متصرفات دانمارك افزوده شد و به خاطر وجود پادشاهاني مانند والدمار يكم و دوم بود در قرن چهاردهم والدمار چهارم پادشاه وقت، كوشش‌هاي زيادي را براي عظمت دانمارك آغاز كرد كه تا اندازه‌اي هم به پيشرفت‌هايي نايل آمد ولي سرانجام مغلوب رقباي اروپائيش گرديد.

در سال ۱۳۹۷ ميلادي پادشاه وقت ملكه مارگريت (دختر والدمار چهارم) اتحاديه كالمار را بين دانمارك و سوئد و نروژ برقرار ساخت. اتحاد با نروژ تا سال ۱۸۱۴ دوام داشت ولي اتحاد با سوئد در سال ۱۵۲۳ پايان يافت. در سال ۱۴۴۸ كريستيان اول به پادشاهي دانمارك رسيد. او از خاندان اولندنبورگ بوده و نواحي شلسويگ و هولشتاين (دو ناحيه در جنوب دانمارك كه در آن زمان دوك‌نشين آلماني بودند) را تحت تسلط دانمارك درآورد.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۰:۴۷ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

دوران كهن

دانمارك از حدود ۱۲٬۵۰۰ سال پيش مسكوني بوده و پيشينه كشاورزي در اين سرزمين به ۳۹۰۰ پيش از ميلاد بازمي‌گردد.

به باور تاريخدانان، پيش از مهاجرت مردم دانماركي كه گروهي از ژرمن‌ها هستند، قوم ديگري از ژرمن‌ها به نام ژوت‌ها به اين منطقه آمده‌بودند و ژوتلند و جزاير پيرامون آن را مسكوني كرده‌بودند. ژوت‌ها به همراه آنگل‌ها و ساكسون‌ها سه قوم نيرومند ژرمن در زمان خود به‌شمار مي‌آمدند.

از سده سوم به بعد در اين منطقه به مرور سازه‌هاي دفاعي دانه‌ويركه ساخته شد و با ظهور شاهان دانماركي، تلاش‌هاي ساخت‌وساز در سال ۷۳۷ گسترده‌تر شد. دانماركي‌ها از سده هشتم تا دهم ميلادي به عنوان وايكينگ شناخته مي‌شدند. دانماركي‌ها همراه با نروژي‌ها و سوئدي‌ها به اقصي نقاط اروپا حمله برده و به غارت و تجارت پرداختند. وايكينگ‌هاي دانماركي بيشتر در جزاير بريتانيا و غرب اروپا فعاليت داشتند.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۰:۳۲ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

دانمارك

پادشاهي دانمارك كشوري است در شمال اروپا. پايتخت آن كپنهاگ است. جمعيت اين كشور ۵٫۵ ميليون نفر و زبان رسمي آن دانماركي است. زبان‌هاي فاروئي، گرينلندي و آلماني نيز به عنوان زبان‌هاي محلي در اين كشور رسميت دارند. واحد پول اين كشور كرون دانمارك است و با اينكه اين كشور در سال ۱۹۷۳ به اتحاديه اروپا پيوسته اما به حوزه يورو نپيوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارك مسيحي لوتري هستند.

جزاير فارو و گرينلند بخشي از پادشاهي دانمارك به‌شمار مي‌آيند اما به ترتيب در سال‌هاي ۱۹۴۸ و ۱۹۷۹ به آن‌ها خودگرداني اعطا شده‌است. دانمارك جنوبي‌ترين كشور اسكانديناوي است و تنها مرزي كه دارد با كشور آلمان است. پلي دريايي به نام پل اورسوند، دانمارك را به سوئد متصل مي‌كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب

[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۳۰:۱۸ ] [ بازدید: ] [ سهيل ]

[ نظرات (0) ]

[ ۱ ]